Matka wybiera, czy i jak długo chce zajmować się niemowlakiem
Decydując się na dodatkowy urlop macierzyński, pracownica musi się dobrze zastanowić. Później nie może bowiem go skrócić, przerwać czy zrezygnować w trakcie tej opieki. Takich uprawnień nie ma też jej szef
• Czy po udzieleniu dwutygodniowego dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracodawca albo pracownik mogą go skrócić? Czy pracownik lub szef mogą ustalić między sobą jego przerwanie i udzielenie w późniejszym terminie? – pyta czytelniczka.
Dodatkowy urlop macierzyński, z którego pracownice (pracownicy) mogą (ale nie muszą) korzystać od ubiegłego roku, to stosunkowo nowa instytucja w naszym prawie pracy.
Ile dodatkowego wolnego
Przypomnijmy, że maksymalny wymiar tego urlopu z racji urodzenia jednego dziecka wynosi w tym roku dwa tygodnie, w latach 2012 i 2013 będą to cztery tygodnie, a od 1 stycznia 2014 – docelowy wymiar sześciu tygodni.
Jeśli matka urodzi co najmniej dwoje dzieci przy jednym porodzie, wymiar tego urlopu wynosi w bieżącym roku trzy tygodnie, w latach 2012 i 2013 otrzyma sześć tygodni, a od 1 stycznia 2014 dodatkowy urlop macierzyński osiągnie wielkość docelową, czyli osiem tygodni.
Twarde reguły
Udzielanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta