Polskie prawo pracy często przewiduje odszkodowania
Wysokość rekompensat w stosunkach pracowniczych liczymy na zasadach obowiązujących dla ekwiwalentu, choć z urlopem niewiele mają wspólnego. Nie ma przy tym znaczenia, która ze stron musi je zapłacić
Pracodawca obciążony licznymi obowiązkami wobec swoich podwładnych nie raz wypełnia je nieprawidłowo, nieterminowo lub wcale. Takie uchybienia kosztują. Poszkodowany pracownik ma bowiem zagwarantowane prawo do odszkodowań z różnych tytułów.
W mniejszości są natomiast odszkodowania ze strony pracownika na rzecz pracodawcy. Wysokość niektórych rekompensat wynika wprost z kodeksu pracy, a o innych orzeka sąd pracy.
Błąd przy zwolnieniu
Kodeks pracy normuje tryby rozwiązania stosunku pracy, w tym poszczególnych rodzajów umów o pracę. Określa też długość okresów wypowiedzenia, okoliczności uzasadniające zastosowanie dyscyplinarki itd. Innymi słowy wskazuje pracodawcy, jak prawidłowo rozstać się z podwładnym.
Szef, który złamie przepisy w tym zakresie, naraża się na pozew w sądzie pracy i konieczność zapłaty odszkodowania lub przyjęcia niesłusznie zwolnionego pracownika ponownie do firmy i wypłacenia mu wynagrodzenia za czas pozostawania bez zatrudnienia. Rodzaje odszkodowań i ich wysokość przedstawia tabela.
Nieodzowny element rozstania
Jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy jest złożenie oświadczenia przez jedną ze stron z zachowaniem okresu wymówienia. Umowa zawarta na czas nieokreślony rozwiązuje się z upływem tego czasu.
Termin, z jakim dojdzie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta