Kupując paliwo na kartę, możesz dostać fakturę bez VAT
Polski przedsiębiorca może być zobowiązany do rozliczenia podatku należnego nie tylko z tytułu sprzedaży, ale także zakupu towarów w kraju. Tak będzie, gdy dostawca – choć zarejestrowany na VAT w Polsce – nie ma tu siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
Takie rozwiązanie wprowadziła nowelizacja ustawy o VAT obowiązująca od 1 kwietnia 2011.
Z podatkiem lub bez
Zmiana przepisów dotyczących rozliczania zakupów dokonywanych na terytorium Polski od kontrahentów z zagranicy (wprowadzająca pojęcie dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca, gdy to kupujący rozlicza podatek z tytułu transakcji) wywołała lekkie zamieszanie.
Wątpliwości pojawiły się m.in. przy zakupie paliw na polskich stacjach benzynowych na tzw. karty paliwowe. Paliwa te są bowiem najczęściej nabywane od zagranicznych kontrahentów, zarejestrowanych w Polsce jako czynni podatnicy VAT, lecz nieposiadających w naszym kraju siedziby.
Do końca marca 2011 polscy przedsiębiorcy otrzymywali w takiej sytuacji od kontrahentów faktury dokumentujące zakup paliwa z naliczonym 23-proc. VAT. Obecnie część z nich przysyła faktury bez podatku, lecz z adnotacją, że VAT powinien rozliczyć samodzielnie nabywca, a część nadal z podatkiem.
I jak się okazuje, w obu wypadkach są to dokumenty wystawione prawidłowo. Wszystko bowiem zależy od tego, czy zagraniczny kontrahent ma w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, czy nie.
Zmiana przepisów
W stanie prawnym obowiązującym do końca marca 2011, jeżeli dokonującym dostawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta