Nieusprawiedliwiona nieobecność obniża zasiłek
Licząc wysokość „chorobówki", często sięgamy do pensji za niepełne miesiące wykonywania obowiązków. Gdy podwładny nie wyjaśnił, dlaczego nie przyszedł wówczas do pracy, otrzyma mniejsze świadczenie
Tylko usprawiedliwione powody nieobecności pracownika pozwalają uzupełnić wysokość niepełnego wynagrodzenia przed jego wliczeniem do podstawy wymiaru zasiłku. Gdy podwładny był nieobecny z przyczyn nieusprawiedliwionych, a pensja za taki miesiąc uwzględniana jest przy liczeniu „chorobówki”, zwykle poniesie konsekwencje tej nieobecności. Finansowo nie odczuje tego tylko wówczas, gdy osiąga pensję ustaloną na poziomie minimalnego wynagrodzenia.
- 54-letni pracownik przyniósł zwolnienie lekarskie na 28 dni, od 10 października do 6 listopada br. Otrzymuje wynagrodzenie zmienne. W kwietniu z 20 dni roboczych, które powinien był przepracować, obecny był tylko przez dziesięć; przez osiem dni roboczych przebywał na zwolnieniu lekarskim, a nieobecności przez kolejne dwa dni nie usprawiedliwił. Za ten miesiąc otrzymał wynagrodzenie 1460 zł. W jaki sposób mamy uwzględnić pensję za ten niepełny miesiąc pracy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? – pyta czytelnik.
Podstawę wymiaru świadczenia za czas choroby należy ustalić jako przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta