Instrumenty pochodne pomagają zagwarantować stabilność przychodów
Niepewność na rynkach finansowych sprzyja zawieraniu transakcji zabezpieczających ryzyko kursowe. Dotyczy to głównie firm dokonujących rozliczeń w walutach obcych, w szczególności importerów i eksporterów
Do najpopularniejszych instrumentów finansowych zabezpieczających ryzyko kursowe w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw należą transakcje typu forward i opcje walutowe.
Duża niepewność panująca na rynkach finansowych powoduje znaczące wahania kursów walutowych. Rynki reagują nie tylko na publikowane dane makroekonomiczne, ale też na wszelkiego rodzaju wydarzenia związane z aspektem finansowym i politycznym poszczególnych gospodarek.
Gdy sytuacja na rynku walutowym wymyka się spod kontroli, z pomocą przychodzą banki centralne, sprzedając lub skupując z rynku określoną ilość walut. Interwencje walutowe stanowią ich główny instrument oddziaływania na kurs, dodatkowo może być nim poziom stóp procentowych.
Pomimo ostatniej decyzji RPP w sprawie pozostawienia głównych stóp procentowych na niezmienionym poziomie obserwowane umacnianie się złotego było efektem kilkakrotnych interwencji NBP. Zdaniem zarządu NBP były one niezbędne z punktu widzenia destabilizacji rynku, dlatego w najbliższym czasie nie wyklucza on podjęcia kolejnych interwencji.
Choć deprecjacja złotego utrudnia kontrolę nad inflacją, nic jednak nie wskazuje na to, żeby w nadchodzących miesiącach polska waluta miała trwale się umocnić. Zdaniem Grzegorza Maliszewskiego, głównego ekonomisty Banku Millennium, pesymistyczne nastroje na rynkach oraz presja na osłabienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta