Konsultacja konieczna, choć nie zawsze wiążąca
Czy pracodawca zwolni z pracy, nie mając zielonego światła od związków zawodowych? To zależy jakiego pracownika. Niemniej organizację i tak musi o tym fakcie poinformować
W kontaktach ze związkami zawodowymi w zakresie spraw pracowniczych punktem wyjścia jest art. 232 k.p. Stanowi bowiem, że pracodawca ma obowiązek współpracować z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach dotyczących pracowników:
∑ których organizacja zrzesza w swoich strukturach,
∑ niezrzeszonych w organizacji, objętych na ich wniosek obroną związkową – zgodnie z ustawą o związkach zawodowych. Chodzi tu dokładnie o art. 30 tego aktu prawnego, który mówi, że pracownik niezrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na taką obronę.
Przy zwykłym i…
Takiego kontaktu z organizacją związkową w indywidualnej sprawie nie unikniemy w razie zwolnień, z tym że w ich przypadku art. 38 k.p. przewiduje ochronę w zakresie umów na czas nieokreślony.
O zamiarze i przyczynie wypowiedzenia tych angaży nakazuje powiadomić na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową. Jednak akurat w tym wypadku jej opinia nie jest wiążąca na tyle, by mogła udaremnić rozstanie, bo związek uznając wypowiedzenie za nieuzasadnione, może złożyć tylko umotywowane zastrzeżenia.
Ma na to pięć dni od otrzymania zawiadomienia i tak samo jak pracodawca powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta