Dobrowolna likwidacja filii pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy
Przedsiębiorca zagraniczny może zamknąć utworzony przez siebie na terytorium Polski oddział bez konieczności przeprowadzania sformalizowanej procedury likwidacyjnej
Jedyną przeszkodą w skorzystaniu z uproszczonego trybu likwidacji jest wydanie wobec przedsiębiorcy zagranicznego decyzji o zakazie wykonywania działalności w formie oddziału.
Prowadzenie przez przedsiębiorców zagranicznych działalności na terenie Polski w formie oddziału reguluje ustawa z 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej (usdg). Akt ten w art. 92 stanowi o odpowiednim stosowaniu do likwidacji takich oddziałów sformalizowanych przepisów dotyczących likwidacji spółki z o.o. zawartych w kodeksie spółek handlowych (art. 270 – 290 k.s.h.).
W doktrynie już od pewnego czasu pojawiały się głosy o obowiązku stosowania tego czasochłonnego trybu tylko w przypadku tzw. likwidacji przymusowej. Sąd Najwyższy w postanowieniu z 9 maja 2007 (II CK 25/07) dokonał wyraźnego rozróżnienia likwidacji oddziału przedsiębiorcy zagranicznego na przymusową i dobrowolną. Orzeczenie to zapoczątkowało praktykę likwidacji oddziałów w trybie uproszczonym.
Uwaga! Możliwość likwidacji oddziału w trybie uproszczonym jest dostępna tylko dla przedsiębiorców zagranicznych mających swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej lub na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Decyzja ministra
W sytuacjach wyraźnie wskazanych w usdg minister gospodarki wydaje wobec przedsiębiorcy zagranicznego decyzję administracyjną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta