Umiemy oszczędzać energię
Ministerstwo Gospodarki zakładało, że w latach 2007 – 2010 zużycie ciepła i prądu spadnie o 2 proc. a oszczędności sięgają blisko 7 proc. Efekty daje m.in. termomodernizacja budynków, która kosztowała już 6 mld zł . Przemysł inwestuje w nowe technologie, mieszkańcy przykręcają ogrzewanie w domach
Szybki postęp w oszczędzaniu energii zaskoczył ekspertów. Jak wynika z najnowszych szacunków Ministerstwa Gospodarki, spadek, wyliczony w odniesieniu do jej zużycia w latach 2001 – 2005 wyniósł 6,7 proc. Tymczasem krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej z 2007 roku formułował ambitny cel w 2010 na poziomie 2 proc.
– Większość działań przewidzianych w programie z 2007 roku nie została zrealizowana, a mimo to uzyskaliśmy imponujące efekty – komentuje Szymon Liszka, prezes Fundacji na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii.
Skala oszczędności wynika przede wszystkim z modernizacji przemysłu. Firmy szybko wymieniają stary sprzęt, a nowe technologie w przeliczeniu na wyprodukowanie tej samej ilości towarów wymagają wykorzystania mniejszej ilości energii. Najlepszym przykładem jest sektor hutniczy. Pod względem oszczędności energii polskie huty są już w czołówce najlepszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta