Kiedy przy zakupie gruntów rolnych nie ma PCC
Aby przeniesienie własności gruntów rolnych było zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, ich powierzchnia musi przekraczać 1 ha w chwili dokonania transakcji
Tak orzekł WSA w Krakowie w wyroku z 24 października 2011 (I SA/Kr 1175/11).
Spółka nabyła grunty rolne o powierzchni nieprzekraczającej 1 ha. Twierdziła, że w przyszłości nabędzie dodatkowe grunty, przez co ich łączna powierzchnia przekroczy 1 ha, co pozwoli na stworzenie gospodarstwa rolnego, bowiem w myśl ustawy o podatku rolnym, do której odsyła ustawa o PCC, gospodarstwo rolne to obszar gruntów sklasyfikowanych jako użytki rolne o powierzchni większej niż 1 ha. W związku z tym wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w PCC. Organ podatkowy jednak odmówił.
Odwołując się od jego decyzji spółka podnosiła, że art. 9 pkt 2 lit. a ustawy o PCC zwalnia z podatku przeniesienie własności nieruchomości, pod warunkiem że nabyte grunty tworzą w chwili dokonania czynności gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego.
Dyrektor izby skarbowej utrzymał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta