Udomowienie banków szansą dla Polski
Trzeba działać na rzecz zapewnienia stabilizacji systemowej polskiego sektora bankowego
Na dobre rozwija się debata nad „udomowieniem" polskiego systemu bankowego. Dotychczas zgłaszane pomysły wykazują się dużym stopniem odideologizowania tematu, co należy szczególnie cenić, gdyż dyskusja sprzed kilku lat w czasie kryzysu finansowego z września 2008 r. i po nim w moim przekonaniu taka nie była. Temat tym razem, niestety, nie wydaje się sztucznie rozdmuchany. Polski system bankowy na tle Europy wydaje się wyjątkowo zdrowy i odporny na turbulencje na rynkach finansowych spowodowane kryzysem finansów publicznych wielu krajów UE. Istotne jednak nie są niebudzące zastrzeżeń solidne fundamenty polskiego systemu bankowego, lecz możliwa transmisja efektów przymusowego dokapitalizowania europejskich matek na zachowanie polskich córek, na które to lokalne zarządy raczej nie będą mieć większego wpływu.
Kilka tygodni temu Rada Europejska podjęła decyzję, że systemowo istotne banki europejskie muszą do końca czerwca 2012 r. drastycznie podnieść swój współczynnik kapitałowy tier 1 z 5 do 9 proc. Na pierwszy rzut oka sytuacja polskiego sektora bankowego jest pod kontrolą. Jednak problem może być dla nas wyjątkowo duży, gdyż luka kapitałowa banków europejskich szacowana jest na ok. 106 mld euro.
Pozyskanie takich kapitałów wśród inwestorów prywatnych nie jest w dzisiejszych warunkach rynkowych, a zwłaszcza w tak krótkiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta