Jak odwołać się od wydanego orzeczenia w sprawie pracowniczej
Niekiedy spór sądowy z pracownikiem zakończy się wyrokiem niekorzystnym dla pracodawcy. Czy może go wzruszyć? Tak, ale musi przestrzegać wielu formalności i terminów
W sprawach z zakresu prawa pracy spory kończą się różnymi orzeczeniami sądowymi. Rozstrzygnięcie zapadnie bez rozprawy w postaci nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub postępowaniu upominawczym. Może to też być wyrok zaoczny albo zwykły, tzw. oczny.
Mimo to pracodawca nie musi zgadzać się z zapadłym rozstrzygnięciem. Procedury zaskarżenia każdego z tych orzeczeń są inne. Warto zatem je znać.
Najszybszy sposób
W polskim postępowaniu cywilnym dopuszczalne są dwa tryby postępowania nakazowego, a więc takiego, które prowadzi do wydania pozwanemu (np. pracodawcy) nakazu zapłaty.
Gdy powód (pracownik) dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie udowadnia dołączonym do pozwu dokumentem urzędowym, sąd może wydać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Racje pokrzywdzonego potwierdzają też:
• zaakceptowany przez dłużnika rachunek,
• wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne jego oświadczenie o uznaniu długu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta