Jakie są uprawnienia i obowiązki firm wodociągowo-kanalizacyjnych
Taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków są zatwierdzane przez wójta (burmistrza lub prezydenta miasta). Po uchwaleniu ich przez radę gminy stają się aktem prawa miejscowego
Dla uprawnień i obowiązków przedsiębiorców wodociągowo-kanalizacyjnych najważniejsze znaczenie mają dwie ustawy. Pierwsza to ustawa z 8 marca 1990 o samorządzie gminnym (usg), która określa m.in. zadania i status gminy jako organizatora usług wodno-kanalizacyjnych.
Druga to ustawa z 7 czerwca 2001 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (uzzwzoś), która kompleksowo reguluje zasady i warunki zbiorowego zaopatrzenia w wodę, w tym zasady działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i zasady ochrony interesów odbiorców usług.
Organizator, nadzorca i wykonawca
Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków zgodnie z usg należy do zadań własnych gminy, która jest organizatorem i nadzorcą rynku wody i ścieków, a także może być wykonawcą tych usług, w tym m.in. właścicielem lub udziałowcem przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, i za ich pomocą wykonywać swoje ustawowe zadania.
Sprawy wodociągów i kanalizacji są zadaniami o charakterze użyteczności publicznej, co oznacza, że gminy mają na bieżąco i nieprzerwanie zaspokajać zbiorowe potrzeby ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych. Jest to pierwszy i najważniejszy obowiązek gminy w tym zakresie.
Jakie ceny i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta