W jakim momencie wadium wpłacone przez oferenta zamienia się w zaliczkę
Wymogiem udziału w przetargu jest zwykle uiszczenie wadium w postaci stawianej do dyspozycji organizatora gotówki bądź gwarancji. Opodatkowanie takich kwot budzi wątpliwości
Trudności pojawiają się, gdy przetarg jest organizowany nie w celu wyłonienia dostawcy towarów czy usług, tylko nabywcy (dotyczy sprzedaży towaru). Są bowiem rozbieżne koncepcje co do tego, czy i kiedy wadium może być uznane za formę przedpłaty na poczet przyszłych dostaw.
Odpowiedź na te pytania ma istotne znacznie, wpływa bowiem na moment powstania obowiązku podatkowego w VAT u organizatora przetargu a także na konieczność wystawienia faktury zaliczkowej.
Zasadnicza rozbieżność dotyczy tego, czy wadium już w chwili wyboru najkorzystniejszej oferty uznać można za formę przedpłaty uiszczonej przez zwycięzcę, czy też z taką kwalifikacją poczekać należy do czasu zawarcia przez strony stosownej umowy (choćby przedwstępnej).
Sytuacja komplikuje się, gdy data rozstrzygnięcia przetargu przypada na inny miesiąc niż data zawarcia umowy, co z uwagi na powszechnie przyjmowane terminy nie jest praktyką rzadką.
Z datą wyłonienia zwycięzcy...
Przed takim dylematem znalazła się jedna z pomorskich spółek, która zorganizowała przetarg na zbycie nieruchomości. Warunkiem przystąpienia do przetargu była wpłata
10 proc. ceny wywoławczej w formie wadium przetargowego. Sporządzając specyfikację istotnych warunków przetargu, spółka zastrzegła, że umowa sprzedaży powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego w terminie dwóch miesięcy od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta