Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Posiadanie zależnego pełnomocnika przesądza o istnieniu zakładu

13 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Hanna Kozłowska

Jeżeli osoba fizyczna będąca pełnomocnikiem firmy działa w charakterze zależnego przedstawiciela, to jej działalność tworzy zakład. Dochody uzyskane za jej pośrednictwem będą więc opodatkowane w Polsce

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 11 lipca 2011 (IPPB5/423-426/11-6/PS).

Gdzie opodatkować zyski

Spółka z siedzibą w Szwajcarii  we wniosku o interpretację wskazała, że od 1 kwietnia 2011 jest zarejestrowana dla celów VAT w Polsce i posiada tu stałe miejsce prowadzenia działalności na potrzeby tego podatku (nie posiada jednocześnie zarządu, filii ani biura).

Spółka przywozi towar ze swojego magazynu w Szwajcarii do magazynu w Polsce, z którego prowadzona jest dystrybucja towarów, posiada w Polsce placówkę wyposażoną w zaplecze techniczne, komputer, telefon, Internet i pracownika do obsługi logistycznej działalności, który odpowiedzialny jest m.in. za kontakty z lokalnymi firmami spedycyjnymi.

Zawarła także umowę z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług doradczych w zakresie prowadzenia działań marketingowych, sprzedaży produktów firmy, wyszukiwania nowych klientów, opieki nad klientami itp.

Osoba ta posiada pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu spółki (jest uprawniona do podpisywania wszelkich dokumentów związanych z jej działalnością) i ma obowiązek działać zgodnie z instrukcjami, a odpowiedzialność za jej działania spoczywa na spółce.

Spółka powzięła wątpliwość,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9105

Wydanie: 9105

Spis treści
Zamów abonament