Płaca minimalna dla regionu
Zróżnicowanie najniższego wynagrodzenia może wpłynąć na konkurencyjność województw
Za trzy tygodnie, czyli od nowego roku, płaca minimalna wzrośnie do 1500 zł brutto. Na Podkarpaciu oraz w woj. warmińsko-mazurskim to ponad połowa przeciętnego wynagrodzenia w województwie. Na Mazowszu – ok. 32 proc. średniej płacy, a w samej Warszawie poniżej 30 proc.
Przedsiębiorcy i część ekonomistów postulują, by jedną płacę minimalną dla całego kraju zamienić na różne, zależne od województwa, uwzględniające m.in. koszty utrzymania i możliwości lokalnego rynku. – To pozytywnie wpłynie nie tylko na zatrudnienie, ale także może zachęcić inwestorów, by chcieli inwestować w regionach biedniejszych – tłumaczy Maria Drozdowicz-Bieć, prof. SGH.
Zróżnicowanie płacy minimalnej jest jedną z propozycji, jakie przedstawia „Rz", by poprawić sytuację na rynku pracy. W czasie spowolnienia gospodarczego szczególnie ważne jest posiadanie zatrudnienia. Dlatego należy wprowadzić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta