Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczać faktury od leasingodawcy

13 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Aneta Szwęch

Leasing operacyjny to usługa, finansowy traktowany jest natomiast jako sprzedaż towarów. Umowy te mają więc różne konsekwencje podatkowe

- Przed końcem roku chcemy zakupić maszynę produkcyjną, którą firma będzie użytkować na podstawie umowy leasingu. Wahamy się jeszcze między leasingiem operacyjnym a finansowym (kapitałowym). Która umowa jest bardziej korzystna, jeśli chodzi o rozliczenia VAT? – pyta czytelnik.

Leasing operacyjny jest świadczeniem usługi, natomiast leasing finansowy – dostawą towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 9 ustawy o VAT. Następstwem tego rozróżnienia jest inne określenie daty powstania obowiązku podatkowego oraz inny sposób ustalenia podstawy opodatkowania, od której naliczany jest VAT.

Operacyjny to usługa

W przypadku świadczenia usługi leasingu operacyjnego obowiązek rozliczenia podatku należnego powstaje z upływem terminu płatności, który został określony w umowie lub na fakturze, bądź w dniu otrzymania zapłaty – w zależności  które z tych dwóch zdarzeń nastąpi wcześniej. Wynika to z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT.

Podstawą opodatkowania usługi jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o VAT. Dla usługi leasingu operacyjnego kwotę należną stanowią poszczególne raty, których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9105

Wydanie: 9105

Spis treści
Zamów abonament