Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samowolny wyjazd nie zawsze skończy się dyscyplinarką

13 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Borowiec

Szef nie może czynić ze swojego prawa użytku i w sposób nieuzasadniony odmawiać podwładnemu zgody na urlop lub go dowolnie przesuwać

Co się stanie, gdy pracownik bez akceptacji szefa pójdzie na urlop? Najczęściej grozi mu za to dyscyplinarne zwolnienie na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Czasem jednak podwładny jest zmuszony tak zaryzykować, gdy pracodawca odmawia mu udzielenia urlopu. Może być też tak, że szef, mając świadomość przymusowego położenia pracownika, nie daje mu żadnej odpowiedzi co do wypoczynku. W ten sposób zmusza go do samowolnego pójścia na urlop. To z kolei otwiera mu drogę do rozstania się z niewygodnym podwładnym.

Na podstawie art. 161 k.p. szef musi udzielić urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Niewykorzystany w danym roku kalendarzowym ma przypaść do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego (art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9105

Wydanie: 9105

Spis treści
Zamów abonament