Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak założyć dom maklerski

13 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Grzegorz Byszewski

We wszystkich rodzajach spółek osobowych komplementariusze, wspólnicy lub partnerzy muszą posiadać prawo wykonywania zawodu maklera papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego i musi być ich co najmniej dwóch

Każda firma, aby się rozwijać, potrzebuje dostępu do kapitału obcego. Bez niego nie ma możliwości  realizowania inwestycji. Zwykle w czasie spowolnienia gospodarczego banki ograniczają podaż kredytów.   W ostatnich latach instytucje finansujące w Polsce mimo że nie borykały się z takimi problemami jak banki w zachodniej Europie czy Stanach Zjednoczonych, to  jednak istotnie ograniczyły akcję kredytową. Oczekiwały też wyższych marż lub  mocniejszych zabezpieczeń kredytów.

Rosnąca podstawowa stopa procentowa ustalana przez Narodowy Bank Polski powodowała, że kapitał pozyskiwany z kredytów stał się droższy i mniej konkurencyjny. Wszystko to spowodowało wytężone poszukiwanie alternatywnych źródeł pozyskiwania kapitału. Okazało się, że w tym czasie ruszył rynek obrotu papierami samorządowymi i korporacyjnymi na Giełdzie Papierów Wartościowych (Catalyst). Przedsiębiorstwa zaczęły więc coraz częściej emitować i sprzedawać na rynku obligacje, a Catalyst spowodował, że można nimi łatwiej handlować. Jednocześnie kupione obligacje stały się bardziej płynne i łatwiej zbywalne.

Zaczęły się także rozwijać domy maklerskie i powstawać nowe, specjalizujące się w emisji obligacji i skutecznym plasowaniu ich na rynku obligacji korporacyjnych. Wydaje się jednak, że jest jeszcze miejsce dla kolejnych domów maklerskich, które z powodzeniem będą mogły pomagać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9105

Wydanie: 9105

Spis treści
Zamów abonament