Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekwiwalent za urlop licz inaczej dla niepełnosprawnego

13 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka

Jeden dzień urlopu odpowiada tylu godzinom pracy, ile wynosi norma dobowa dla danego pracownika. Dla niepełnosprawnego jest to siedem godzin

- Nasz pracownik złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Rozwiązujemy z nim umowę o pracę, w związku z czym musimy wypłacić mu ekwiwalent za 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik najpierw pobierał wynagrodzenie i zasiłek chorobowy, a potem świadczenie rehabilitacyjne.

W listopadzie powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydał orzeczenie stwierdzające, że pracownik ten jest niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym.

Jak prawidłowo naliczyć ekwiwalent, jeżeli przed pójściem na zwolnienie lekarskie pracownik otrzymywał wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 3850 zł, a od 1 listopada br. ma 4000 zł (bo zmieniła mu się stawka w umowie o pracę). Czy ekwiwalent za jeden dzień urlopu należy podzielić przez 8 czy przez 7 godzin? Za ile godzin urlopu przysługuje ekwiwalent? Czy ma znaczenie, że dopiero w listopadzie pracownik został uznany za niepełnosprawnego? – pyta czytelnik.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy niewybrany w naturze należy obliczyć biorąc za podstawę nowe wynagrodzenie obowiązujące w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu, czyli w stawce 4000 zł. Oczywiście w podstawie ekwiwalentowej nie uwzględniamy żadnych świadczeń chorobowych, czyli ani wynagrodzenia chorobowego, ani zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego.

Ekwiwalent za jeden dzień urlopu należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9105

Wydanie: 9105

Spis treści
Zamów abonament