Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fizyk rozwikła zagadkę płatków śniegu

13 grudnia 2011 | Nauka | peka
źródło: Rzeczpospolita

Czy kształt każdego płatka jest niepowtarzalny? Na ile ich wielkość zależy od temperatury i wilgotności powietrza? Sprawę bada przy użyciu specjalnego mikroskopu Kenneth Libbrecht z renomowanego Caltechu.

Udało się mu zrekonstruować warunki powstawania niewielkich płytek (przy ok. -2 st. C i niskiej wilgotności), igieł i graniastosłupów aż po duże płatki (tzw. dendryty) pojawiające się przy dużej wilgotności w temperaturze ok. -15 stopni. Gdy temperatura powietrza jest niższa, ponownie pojawiają się kolumny, grudki i igły.

Zdaniem eksperta przy -15 st. C. na krawędzi tworzy się zgrubienie, które rośnie w stronę bardziej wilgotnego powietrza. Ponieważ narożniki szybciej zbierają wodę, to właśnie w tych miejscach płatek się wydłuża. W innych warunkach woda zbiera się na powierzchni – tworząc kolumny i igły.

Fizyk z Caltechu nie potrafi jednak wyjaśnić, dlaczego temperatura ma aż taki wpływ na kształt płatków. Uważa jednak, że jest mało prawdopodobne, aby udało się zaobserwować dwa identyczne.

Wydanie: 9105

Wydanie: 9105

Spis treści
Zamów abonament