Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ofiary stanu wojennego

13 grudnia 2011 | Stan wojny z narodem | Jan Olaszek

Lista obejmuje okres od wprowadzenia stanu wojennego do upadku PRL. Występuje w niej kilka kategorii osób: ofiary represji politycznych, osoby, których śmierć miała wyraźny kontekst polityczny, oraz osoby związane z działalnością opozycyjną, które zginęły w niewyjaśnionych okolicznościach.

Listę opracowano z wykorzystaniem materiałów z wystawy „Ofiary stanu wojennego" przygotowanej w 2006 roku przez Biuro Edukacji Publicznej IPN we współpracy z Domem Spotkań z Historią i Ośrodkiem KARTA (pomysł i koncepcja wystawy: Beata Bohdziewicz, Mariusz Hermanowicz, teksty: Agnieszka Rudzińska, współpraca: Anna Piekarska, Paweł Rokicki, konsultacja naukowa: dr Łukasz Kamiński).

1. Jerzy Zieleński (53 lata).

Dziennikarz związany z opozycją demokratyczną. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik powstania warszawskiego, współpracownik Komitetu Obrony Robotników i współtwórca zespołu „Doświadczenie i Przyszłość", działacz „Solidarności", jesienią 1981 roku mianowany redaktorem przygotowywanego związkowego tygodnika „Mazowsze". 13 grudnia 1981 roku na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego popełnił samobójstwo, wyskakując ze szpitalnego okna.

2. Tadeusz Kostecki (62 lata).

Członek NSZZ „Solidarność" w Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Uczestnik strajku na Politechnice Wrocławskiej. Zmarł na zawał serca po pobiciu przez funkcjonariuszy ZOMO w czasie pacyfikacji uczelni 15 grudnia 1981 roku. W wyniku prowadzonych przez IPN czynności ustalono, że w niniejszej sprawie nie zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia zbrodni komunistycznej.

3. Józef...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9105

Wydanie: 9105

Spis treści
Zamów abonament