Stan wojenny po trzydziestu latach
Nareszcie stan wojenny został oceniony i osądzony w kategoriach prawnokonstytucyjnych przez kompetentny organ jurysdykcyjny – zwraca uwagę sędzia Sądu Najwyższego, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 16 marca 2011 r. (K 35/08) zdyskwalifikował dwa dekrety Rady Państwa z 12 grudnia 1981 r.: o stanie wojennym oraz o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego.
Trudno przecenić znaczenie tego orzeczenia w wymiarach prawnym, obywatelskim i historycznym. Tym bardziej zdumiewa, że nie spotkało się ono z należytym zainteresowaniem medialnym i społecznym. Wydaje się więc, że – choćby przez wzgląd na 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – uzasadnione jest przypomnienie treści tego rozstrzygnięcia i jego zasadniczych motywów.
Dopuszczalność badania
W pierwszym rzędzie Trybunał musiał rozstrzygnąć, czy możliwe i dopuszczalne jest badanie konstytucyjności zakwestionowanych aktów prawnych (poza wskazanymi wyżej dekretami zaskarżone były jeszcze trzy akty), skoro na podstawie ustaw uchwalonych po 1989 r. zostały już formalnie uchylone. Zgodnie bowiem z art. 39 ust. 1 ustawy o TK postępowanie podlega umorzeniu, jeżeli akt normatywny w zakwestionowanym zakresie utracił moc obowiązującą przed wydaniem orzeczenia przez TK.
Badając tę kwestię, Trybunał odwołał się do dwóch pojęć – obowiązywania norm prawnych oraz ich stosowania – które nie zawsze pokrywają się czasowo. Bywa bowiem, mimo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta