Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stan wojenny po trzydziestu latach

13 grudnia 2011 | Prawo | Antoni Górski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Nareszcie stan wojenny został oceniony i osądzony w kategoriach prawnokonstytucyjnych przez kompetentny organ jurysdykcyjny – zwraca uwagę sędzia Sądu Najwyższego, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 16 marca 2011 r. (K 35/08) zdyskwalifikował dwa dekrety Rady Państwa z 12 grudnia 1981 r.: o stanie wojennym oraz o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego.

Trudno przecenić znaczenie tego orzeczenia w wymiarach prawnym, obywatelskim i historycznym. Tym bardziej zdumiewa, że nie spotkało się ono z należytym zainteresowaniem medialnym i społecznym. Wydaje się więc, że – choćby przez wzgląd na 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – uzasadnione jest przypomnienie treści tego rozstrzygnięcia i jego zasadniczych motywów.

Dopuszczalność badania

W pierwszym rzędzie Trybunał musiał rozstrzygnąć, czy możliwe i dopuszczalne jest badanie konstytucyjności zakwestionowanych aktów prawnych (poza wskazanymi wyżej dekretami zaskarżone były jeszcze trzy akty), skoro na podstawie ustaw uchwalonych po 1989 r. zostały już formalnie uchylone. Zgodnie bowiem z art. 39 ust. 1 ustawy o TK postępowanie podlega umorzeniu, jeżeli akt normatywny w zakwestionowanym zakresie utracił moc obowiązującą przed wydaniem orzeczenia przez TK.

Badając tę kwestię, Trybunał odwołał się do dwóch pojęć – obowiązywania norm prawnych oraz ich stosowania – które nie zawsze pokrywają się czasowo. Bywa bowiem, mimo,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9105

Wydanie: 9105

Spis treści
Zamów abonament