Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ten, kto wystawił dokument z VAT, musi zapłacić ten podatek

13 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Gogola

Wprowadzenie do obiegu faktury z wykazaną kwotą VAT oznacza, że trzeba ją odprowadzić do budżetu państwa. Obowiązek ten spoczywa na każdym wystawcy takiej faktury, nie tylko na tzw. czynnym podatniku

Można go uniknąć, anulując fakturę przed wprowadzeniem jej do obrotu prawnego. Później pozostaje już tylko korekta, ale zdaniem fiskusa nie wszyscy mają do niej prawo >patrz tekst na str. 5.

W myśl art. 108 ustawy o VAT  w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Zasada ma zastosowanie również, gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego. Jest to przepis o charakterze sankcyjnym, obowiązek zapłaty podatku wynika bowiem z samego faktu wystawienia faktury z wykazaną kwotą VAT.

Nie tylko podatnik

Zasadą wynikającą m.in. z art. 106 ustawy o VAT jest, że obowiązek i jednocześnie prawo wystawiania faktur mają wyłącznie czynni podatnicy VAT. Faktura stwierdza m.in. dokonanie sprzedaży, datę sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Natomiast przytoczony art. 108 ustawy o VAT wskazuje, że dany podmiot płaci kwotę VAT wykazaną w fakturze, niezależnie czy jest podatnikiem VAT czynnym czy  nim nie jest. Przepis nawet nie wymienia podatnika VAT, ale wskazuje na osobę prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej lub osobę fizyczną, która...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9105

Wydanie: 9105

Spis treści
Zamów abonament