Niezamortyzowana część nakładów jest stratą
Przedsiębiorcy, którzy nie ze swojej winy opuszczają wynajmowany obiekt, pozostawiając poczynione w nim inwestycje, mogą zaliczyć do kosztów podatkowych ich nieumorzoną część
Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 2 grudnia 2011 (I SA/Kr 1782/11), dotyczącego skargi podatnika na interpretację Izby Skarbowej w Krakowie.
O co toczył się spór
Podatnik pytał, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość niezamortyzowanych inwestycji w obcych środkach trwałych (wynajmowanych lokalach). Umowy najmu zostały rozwiązane z powodu generowania zbyt dużych strat (m.in. z uwagi na koszty czynszu).
Ze względu na charakter tych nakładów musiałby ponieść wysokie i ekonomicznie nieuzasadnione koszty ich fizycznej likwidacji, na co się nie zdecydował. Te z nich, które można było zdemontować, zostały przeniesione do nowego lokalu albo sprzedane, natomiast pozostałe niezamortyzowane nakłady pozostały w starym lokalu, a ich fizycznej likwidacji dokonał nowy najemca.
Zmieniając lokal, podatnik nie zmienił rodzaju prowadzonej działalności.
Powołał się na art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta