Kto odpowiada za stan wód na terenie nieruchomości
Koszty utrzymania, napraw i konserwacji szczegółowych urządzeń melioracji wodnych pokrywają właściciele gruntów korzystający z nich lub spółki wodne
Z punktu widzenia regulacji stosunków wodnych i polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwienia jej uprawy oraz ochrony użytków rolnych przed powodziami duże znaczenie mają melioracje wodne i urządzenia melioracji wodnych (dalej u.mw.).
Kto buduje
Urządzenia te dzielą się na u.mw. podstawowe i szczegółowe. O ile te pierwsze wykonywane są na koszt Skarbu Państwa i mogą być wykonywane na koszt innych osób prawnych lub osób fizycznych, a także współfinansowane z publicznych środków wspólnotowych lub z innych środków publicznych, o tyle budowa tych drugich obciąża właścicieli gruntów, na których się one mają znajdować.
Ustawa z 18 lipca 2001 Prawo wodne przewiduje jednak wyjątki od tej zasady zgodnie z art. 74 ust 2.
Na czyj koszt
• Skarbu Państwa za zwrotem, w formie opłaty melioracyjnej, części kosztów przez właścicieli gruntów, na które urządzenia te wywierają korzystny wpływ („zainteresowani właściciele gruntów”), jeżeli:
– teren cechuje duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych lub
– urządzeniom melioracji wodnych szczegółowych grozi dekapitalizacja, lub
– warunkiem restrukturyzacji rolnictwa jest regulacja stosunków wodnych w glebie, lub też
• Skarbu Państwa przy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta