Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe zasady postępowania przed ZUS

13 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Elektroniczny wniosek o świadczenie oraz wymóg uzupełnienia dokumentacji w czasie wyznaczonym przez ZUS to najważniejsze nowości z rozporządzenia do ustawy emerytalnej, obowiązującego od 23 listopada 2011

Aż 13 lat trzeba było czekać na wydanie aktu wykonawczego do ustawy z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna), regulującego zasady postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe.

Przez cały ten czas pozostawało w mocy rozporządzenie do starych przepisów emerytalnych obowiązujących przed 1 stycznia 1999. Z każdym jednak rokiem stawało się coraz bardziej archaiczne (np. uwzględniało podział na uspołecznione i nieuspołecznione zakłady pracy) i nie przystawało do nowego ustroju Polski.

Nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 października 2011 zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 237, poz. 1412.

Na wniosek, a czasami z urzędu

Postępowanie o przyznanie świadczeń emerytalno-rentowych wszczyna się – co do zasady – na wniosek osoby ubezpieczonej. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z ustawą emerytalną od 1 stycznia 2006 ZUS z urzędu przyznaje emeryturę osobie pobierającej rentę z tytułu niezdolności do pracy, która ukończyła powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).

Nowe rozporządzenie dostosowało przepisy wykonawcze do tych regulacji. Przewiduje zatem, że postępowanie w sprawie świadczeń może też wszcząć urząd w przypadkach przewidzianych w ustawie emerytalnej.

Na takich samych zasadach uruchamia się postępowanie w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9105

Wydanie: 9105

Spis treści
Zamów abonament