Które operacje wpływają na proporcję
Rozliczenia | Polskie przepisy mówią, że sporadycznie udzielanych pożyczek i innej działalności finansowej nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu współczynnika VAT. Z dyrektywy wynika, że decyduje pomocniczy charakter, a nie liczba transakcji
Wiele firm prowadzących działalność opodatkowaną VAT, a więc dającą im prawo do odliczenia VAT naliczonego, jednocześnie zawiera różnego rodzaju transakcje finansowe, np. udziela pożyczek, dokonuje transakcji na instrumentach finansowych, zarządza nadwyżkami finansowymi w ramach umowy cash-poolingu. Czynności te, co do zasady, są zwolnione z VAT. Podatek naliczony bezpośrednio związany z taką działalnością finansową nie powinien zatem podlegać odliczeniu.
W praktyce powstaje jednak problem z rozliczeniem ogólnych kosztów działalności podatnika, które związane są zarówno z czynnościami dającymi prawo do odliczenia (opodatkowanymi), jak i niedającymi tego prawa (zwolnionymi). Podatek naliczony od tych kosztów powinien być rozliczony zasadniczo na podstawie tzw. współczynnika sprzedaży.
Jak liczyć współczynnik
Zasady obliczenia proporcji uregulowane są w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT. W tym celu należy podzielić obrót z tytułu sprzedaży dającej prawo do odliczenia przez łączny obrót z tytułu czynności podlegających VAT (tj. z tytułu sprzedaży dającej i niedającej prawa do odliczenia).
Jednocześnie ustawa o VAT (podobnie jak dyrektywa 112) przewiduje przypadki wyłączenia określonych obrotów z kalkulacji proporcji VAT. Z art. 90 ust. 6 ustawy o VAT wynika, że przy obliczaniu współczynnika nie uwzględnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta