Jakie są zasady reprezentacji w spółce partnerskiej
Każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie, chyba że jej umowa stanowi inaczej
W praktyce sądów rejestrowych często pojawiają się odmowy zarejestrowania spółek partnerskich z uwagi na niewłaściwe postanowienia umów dotyczące zasad reprezentacji tych spółek.
Zdarza się, że sąd rejestrowy zasadnie odmawia zarejestrowania spółki partnerskiej, gdyż postanowienia umowy przewidują reprezentację spółki zarówno przez zarząd, jak i każdego partnera samodzielnie.
Z ważnych powodów
Każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Pozbawienie partnera prawa reprezentowania spółki może nastąpić tylko z ważnych powodów uchwałą większości trzech czwartych głosów w obecności co najmniej dwóch trzecich ogólnej liczby partnerów. Umowa spółki może przewidywać surowsze wymogi powzięcia uchwały.
Przedsiębiorca w umowie może przyjąć zasadę odmienną niż wynikająca z art. 96 § 1 kodeksu spółek handlowych, a więc wprowadzić reprezentację łączną partnerów (albo partnera bądź partnerów wraz z prokurentem) bądź też wyłączyć albo ograniczyć prawo reprezentowania spółki w stosunku do określonego partnera (partnerów).
Przyjęte w spółce partnerskiej rozwiązanie dopuszczające możliwość pozbawienia partnera prawa reprezentacji decyzją pozostałych wspólników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta