Różne profity za pracę w porze nocnej
Uprawnienia pracowników wykonujących zadania w porze nocnej są do pewnego momentu identyczne. Ten, kto przekroczy określony limit, ma jednak dodatkowe przywileje
Każdy pracodawca, bez względu na normalną porę funkcjonowania zakładu pracy, musi określić obowiązującą jego pracowników porę nocną. Gdy funkcjonuje u niego regulamin pracy, pora ta powinna wynikać z jego treści.
Firma, która z powodu mniejszej niż 20 liczby zatrudnionych, nie wprowadza tego aktu prawa wewnątrzzakładowego, o porze nocnej musi poinformować załogę w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia udzielanej na podstawie art. 29 § 3 kodeksu pracy. Ma na to siedem dni od dnia zatrudnienia.
Dowolny zakres
Zakład może ustalić zakres obowiązywania pory nocnej w sposób dowolny między określonymi przez ustawodawcę ramami. Pracodawca decyduje, które osiem godzin między godz. 21.00 a 7.00 będzie stanowiło w jego zakładzie porę nocną. Nie ma przeszkód prawnych, by taka pora nie była określona pełnymi godzinami, jak również w sposób identyczny dla całej załogi.
Przykład
W zakładzie produkcyjnym pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych wykonują pracę na zmiany:
• I zmiana od 6.45 do 14.45,
• II zmiana od 14.45 do 22.45,
• III zmiana od 22.45 do 6.45.
Cała administracja zakładu wykonuje natomiast obowiązki służbowe od 7.00 do 15.00. W związku z takim rozkładem czasu pracy pracowników pracodawca ustalił w obowiązującym
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta