Kto ma prawo wręczyć wypowiedzenie
Jeśli spółka z o.o., wymawiając stosunek pracy, nie zachowa zasad reprezentacji, dojdzie do rozstania, ale wadliwego. Dotyczy to też rozwiązania umowy z odwołanym członkiem jej zarządu
W razie odwołania członka zarządu z pełnionej dotąd funkcji organem właściwym do rozwiązania z nim umowy o pracę jest zarząd spółki. Dzieje się tak dlatego, że uchwała wspólników odwołująca daną osobę z zarządu wywołuje natychmiastowy skutek. Osoba, której dotyczy ta uchwała, staje się byłym członkiem zarządu. Natomiast z byłym członkiem zarządu umowę o pracę powinien rozwiązać zarząd spółki.
Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 stycznia 2004 r. (I PK 213/03) stwierdzając, że gdy rada nadzorcza spółki odwoła z funkcji prezesa (członka zarządu), to organem właściwym do późniejszego wypowiedzenia mu umowy o pracę jest zarząd spółki.
Nie ma tu więc zastosowania przepis art. 210 § 1 k.s.h., zgodnie z którym w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.
Tylko jedno cięcie
Orzecznictwo sądowe wyjątkowo dopuszcza możliwość złożenia wypowiedzenia umowy o pracę (lub oświadczenia o jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia) członkowi zarządu przez radę nadzorczą. Pogląd ten jest również aprobowany w nauce prawa.
Dotyczy to jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta