Kwota zabezpieczenia złożonego przez oferenta to nie zaliczka
Organizator przetargu z chwilą otrzymania wadium nie wystawia faktury. Taki dokument wpłacający może otrzymać dopiero, gdy wygra przetarg i wadium zostanie zaliczone na poczet ceny
- Moja firma wzięła udział w przetargu na wynajem nieruchomości, który został zorganizowany przez urząd gminy. Warunkiem przystąpienia do przetargu było wniesienie określonej kwoty wadium. Gdybym wygrał przetarg, zostałoby ono zaliczone na poczet czynszu z tytułu najmu lokalu. Czy z tytułu wpłaconego wadium powinienem otrzymać od gminy fakturę VAT, jako potwierdzenie przekazania kwoty? – pyta czytelnik.
Otrzymanie wadium nie jest żadną z czynności opodatkowanych wymienionych w art. 5 ustawy o VAT (dostawą ani świadczeniem usług), więc nie podlega VAT. Nie może być też traktowane jako forma zaliczki/przedpłaty na poczet przyszłego świadczenia.
Samo przyjęcie kwoty wadium nie gwarantuje jeszcze, że dojdzie do zawarcia umowy z oferentem. Przykładowo: w przypadku udziału w przetargu, którego przedmiotem są towary, wniesienie wadium nie gwarantuje przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Jest jednym z warunków, który każdy przystępujący do przetargu bądź rokowań musi spełnić, aby być do nich dopuszczonym. Pomimo że wadium może zostać zaliczone na poczet wartości dostawy, to w momencie jego wnoszenia pomiędzy ogłaszającym przetarg bądź prowadzącym rokowania a przystępującym do nich nie dochodzi jeszcze do porozumienia w zakresie przeniesienia prawa własności i wydania towaru bądź wykonania usługi.
Z tej przyczyny wadium w chwili jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta