Jak dzielić koszty w firmach męża i żony
Za wartość początkową wspólnego samochodu każdy z małżonków powinien uznać połowę ceny nabycia. Większy problem będzie z rozliczeniem wydatków na eksploatację takiego pojazdu
Nie ma bowiem przepisów, które wprost określałyby, jak to zrobić.
- Małżonkowie zakupili od osoby prywatnej używany samochód osobowy. Oboje będą go wykorzystywali w odrębnych prowadzonych przez siebie firmach. Jak ustalić wartość początkową tego pojazdu i jak rozliczać koszty jego eksploatacji? – pyta czytelnik.
Na podstawie art. 22g ust. 11 ustawy o PIT, gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, jego wartość początkową ustala się w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności.
Zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że wykorzystują oni te składniki w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Jeżeli zatem małżonkowie będą wykorzystywali samochód stanowiący ich wspólność majątkową odrębnie w swoich firmach, to jego wartość początkową każdy z nich powinien ustalić w proporcji do swojego udziału w nim.
Po połowie
Zgodnie z art. 195 kodeksu cywilnego własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Dla małżonków udziały w majątku wspólnym są równe, co wynika z art. 43 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT za wartość początkową środków trwałych uważa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta