Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do wypłaty opiekuńczego nie zawsze konieczny wniosek

08 marca 2012 | Prawo i praktyka | Mariusz Pigulski

Podania o wypłatę zasiłku za czas sprawowania osobistej opieki na druku Z-15 nie trzeba na nowo wypełniać, gdy chodzi o nieprzerwany okres pieczy i tego samego członka rodziny

Aby otrzymać zasiłek z ubezpieczenia społecznego należny w razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczony musi przedłożyć odpowiednie dokumenty, w oparciu o które płatnik ustali prawo do konkretnych świadczeń.

Z reguły wypłata zasiłków następuje na podstawie zaświadczenia ZUS ZLA. Dokument ten jest wymagany wtedy, kiedy zatrudniony sam choruje albo sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Gdy chodzi o okres pieczy, na zaświadczeniu lekarz powinien wpisać kod pokrewieństwa i datę urodzenia osoby, którą zajmuje się ubezpieczony.

Czasem oświadczenie

Zaświadczenie na druku ZLA nie jest potrzebne, by podwładny otrzymał zasiłek opiekuńczy, gdy opieki wymaga zdrowe dziecko w wieku do lat ośmiu, jeśli nieprzewidzianie zamknięto placówkę, do której uczęszcza (żłobek, przedszkole czy szkołę).

W takim przypadku wystarczy, by ubezpieczony złożył oświadczenie, w którym wskaże okres i przyczynę zamknięcia danej placówki, a także datę uzyskania informacji o tym, że będzie ona nieczynna. Pracodawca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9177

Wydanie: 9177

Spis treści

Inteligentna firma

Zamów abonament