Niepełnoetatowiec może pełnić dyżur
W angażu zatrudnionego w niepełnym wymiarze wskazuje się dopuszczalny limit czasu pracy ponad ten poziom, który strony wspólnie określiły. Po przekroczeniu tej granicy należy mu się dodatek jak za nadgodziny
Dyżur to pozostawanie pracownika poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę. Tak stanowi art. 1515 k.p. Przez normalne godziny pracy należy rozumieć godziny wynikające z obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy. Polecając dyżur, należy określić miejsce, w którym ma on być realizowany. Dopuszczalne jest to w domu, w siedzibie pracodawcy albo w innym wyznaczonym miejscu.
To obowiązek pracowniczy
Polecenie dyżuru szef może wydać ustnie. Co do zasady jego pełnienie to obowiązek pracowniczy. Zgodnie bowiem z art. 100 k.p. podwładny musi wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń, które dotyczą pracy, jeśli nie są one sprzeczne z przepisami ani z umową o pracę. Przy tym należy pamiętać, że dyżur w niedzielę lub święto można zaplanować tylko świadczącym pracę, których wykonywanie w niedzielę i święto jest dopuszczalne zgodnie z art. 15110 k.p.
Biorąc pod uwagę to, że praca podczas dyżuru najczęściej staje się tą w godzinach nadliczbowych, nie należy – co do zasady – polecać jego pełnienia pracownikom, wobec których zakazana jest praca w nadgodzinach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta