Brak podpisu małżonka w zeznaniu rocznym nie wyklucza wspólnego rozliczenia
Od 2011 r. wystarczy, że wspólne zeznanie podpisze tylko jeden z małżonków. Jednak w latach wcześniejszych brak drugiego podpisu też nie mógł skutkować odmową łącznego opodatkowania
- Urząd skarbowy w ramach czynności sprawdzających podważył prawo do wspólnego rozliczenia z mężem za 2009 r. Powodem jest to, że przez przeoczenie mąż nie złożył podpisu na zeznaniu. Został jednak zaznaczony kwadrat wyboru wspólnego opodatkowania w PIT-36. Czy urząd ma rację? – pyta czytelniczka.
Wybór wspólnego rozliczenia z małżonkiem wymaga złożenia wniosku. Odbywa się to poprzez zaznaczenie na początku formularza PIT-36 odpowiedniego kwadratu w rubryce „wybór sposobu opodatkowania”.
Wyboru tego należy dokonać w terminie do końcowej daty składania zeznań rocznych. Zazwyczaj jest to 30 kwietnia. Termin jest przesuwany, jeżeli przypada na sobotę albo niedzielę (30 kwietnia 2012 r. to poniedziałek).
Stary problem
Niekiedy organy podatkowe twierdzą, że brak w zeznaniu podpisu jednego z małżonków oznacza, że nie został złożony w terminie wniosek o wspólne rozliczenie. Mimo, że samo zeznanie zostało złożone w terminie do 30 kwietnia. Przy czym problem dotyczy tylko zeznań złożonych kilka lat temu.
Od 1 stycznia 2011 r. art. 6 ust. 2a ustawy o PIT mówi bowiem, że wniosek o wspólne rozliczenie może być wyrażony przez jednego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta