Lepsze zrozumienie niż kwiatek
Dzień Kobiet to dobra data, aby przypominać o prawach pań związanych także z zatrudnieniem. Szefom opłacają się rozwiązania, które pozwalają im łączyć karierę zawodową z wychowaniem potomstwa i życiem rodzinnym
Dyskryminacja kobiet na rynku pracy od dawna jest faktem. Potwierdzają to statystyki rynku pracy, badania płacowe i karier zawodowych.
Liczne w prawie pracy związane z tym nakazy i zakazy, restrykcyjne dla pracodawców-dyskryminatorów orzecznictwo sądowe – od europejskiego po krajowe – w bardzo ograniczony sposób oddziałują na nasz rynek. Nie będę jednak narzekał na to zjawisko. Jest ono bardzo skomplikowane i ma wiele przyczyn. Nie wyeliminuje go nawet najbardziej restrykcyjne prawo pracy.
Lekarz także dla dzieci
W związku z 8 marca chciałbym za to wskazać pozytywne przykłady rozwiązań, którymi pracodawcy mogą, i to wcale w niemałym stopniu, wspomagać pracujące kobiety. Wspomagać, gdy sytuacja tego wymaga, a najbardziej wtedy, gdy pojawia się macierzyństwo. Niestety, konsekwencje z tym związane wielu pracodawców poczytuje jako główny czynnik ograniczający tak cenioną dziś dyspozycyjność pracowników. Jak ograniczyć skutki naturalnie ograniczonej (dziećmi) dyspozycyjności? Oto kilka przykładów z życia wziętych.
W ruchomym rozkładzie czasu pracy można naruszyć dobę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta