Wakacje nie od razu i nie zawsze wtedy, kiedy chce załoga
Urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi zgodnie z planem przygotowanym przez szefa. Ale datę tę można zmienić zarówno na wniosek podwładnego, jak i na żądanie pracodawcy
Urlop wypoczynkowy to jedno z najważniejszych uprawnień pracowniczych. Jego rangę podkreśla też konstytucja. Ale nie przypadnie on w dowolnym terminie.
Samowolka wykluczona
Na mocy art. 163 k.p. urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Nie jest jednak związany wnioskiem pracowników, ale powinien przeprowadzić konsultacje z załogą w sprawie indywidualnych potrzeb.
O wyrażenie zgody na urlop wypoczynkowy nie musi się martwić matka ani ojciec, którzy chcą z niego skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
Szef musi jednak uwzględnić żądanie pracownicy, jeśli wypoczynek ma przypadać bezpośrednio po jej urlopie macierzyńskim. Zasada ta dotyczy także pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Wzięcie urlopu wypoczynkowego bez zgody przełożonego to oczywiste naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Dlatego podwładny, który złożył wniosek o nieprzewidziane w harmonogramie wakacje, nie może na nie pojechać bez wyraźnej akceptacji pracodawcy.
Takie samowolne powstrzymanie się od zadań może być uznane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, co stanowi powód do zwolnienia dyscyplinarnego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta