Nowa kwota wolna od potrąceń nie dotyczy zasiłku za luty
Wraz z marcową podwyżką najniższej emerytury wzrosły też kwoty, których nie wolno zabrać w ramach egzekucji ze świadczeń za czas choroby i macierzyństwa. Ale mają zastosowanie dopiero od tych należnych od 1 marca
Pracodawca, który wypłaca świadczenia za czas choroby i macierzyństwa, na podstawie tytułu wykonawczego musi też prowadzić z nich egzekucję.
Do zasiłków pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (art. 833 § 5 kodeksu postępowania cywilnego).
Chodzi więc o ustawę z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.); dalej ustawa o FUS. Wymienia ona – w określonej kolejności – rodzaje świadczeń, jakie można potrącić m.in. z zasiłków. Są to np.:
• kwoty nienależnie pobranych emerytur, rent,
• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych i na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
• należności alimentacyjne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta