Reforma programowa zmienia model kształcenia
edukacja | Uczniowie liceów i techników sami wybiorą przedmioty, których będą się uczyć
artur grabek
W nadchodzącym roku 2012/2013 do szkół ponadgimnazjalnych wchodzi reforma programowa, a to oznacza, że kształcenie w liceach ogólnokształcących, zasadniczych szkołach zawodowych oraz technikach będzie prowadzone według nowych zasad. Od września tego roku nie będzie prowadzony nabór do liceów profilowanych. W myśl nowej koncepcji nauczania – w I klasie liceum ogólnokształcącego i II klasie technikum uczniowie dokończą naukę na poziomie ogólnym większości tych przedmiotów (poza językiem polskim, językami obcymi, matematyką oraz wf), których uczyli się w gimnazjum.
Od drugiej klasy będą uczyli się obowiązkowo trzech wymaganych na maturze przedmiotów: języka polskiego, języków obcych, matematyki, wf oraz od dwóch do czterech przedmiotów, które sami sobie wybiorą. Wybrane przez nich przedmioty będą nauczane w trybie rozszerzonym, w ramach rozszerzenia może być wybrany także język polski, język obcy oraz matematyka. Te przedmioty, które nie zostaną wybrane, będą realizowane jako przedmioty uzupełniające w formie bloków tematycznych. Uczniowie, którzy zdecydują się na naukę w trybie rozszerzonym przedmiotów humanistycznych, będą dodatkowo realizować przedmiot przyroda, który przedstawi im syntetyczną wiedzę z zakresu fizyki, chemii, biologii oraz geografii. Dla tych, którzy zdecydują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta