Dziedziczenie udziałów w firmie
Skutkiem śmierci wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest przejście jego wkładów na spadkobierców. Muszą oni jedynie powiadomić zarząd spółki
Z chwilą uzyskania praw do spadku wspólnicy stają się z mocy prawa udziałowcami spółki, stąd też następcy prawni nie składają żadnego oświadczenia woli o przystąpieniu do niej. Powinni jedynie zawiadomić podmiot o przejściu udziału/ów i przedstawić na to dowód (tzn. prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo oświadczenie o przyjęciu spadku złożone przed notariuszem).
Z dniem otrzymania przez spółkę przedmiotowego zawiadomienia oraz dowodu przejścia na spadkobiercę udziału/ów owa czynność prawna staje się skuteczna wobec spółki, a po stronie zarządu powstaje obowiązek wpisania następców prawnych zmarłego do księgi udziałów.
Ograniczenie w umowie
Umowa spółki może jednak ograniczyć albo nawet wyłączyć wstąpienie do niej spadkobierców w miejsce zmarłego udziałowca. To unormowanie wyłącza zatem stosowanie przepisów prawa spadkowego co do przejścia praw i obowiązków udziałowych.
Wspomniane ograniczenie polega np. na tym, że po zmarłym jego udział/y przejmą tylko spadkobiercy testamentowi, a nie ustawowi (bądź odwrotnie), wyłącznie w linii prostej, a nie bocznej (bądź odwrotnie), tylko określone osoby spośród kręgu następców prawnych albo tylko ci, którzy przed datą zgonu prowadzili działalność gospodarczą, ale pod warunkiem, że była niekonkurencyjna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta