Akademia
Akademia
Polska Akademia Nauk będzie państwową instytucją naukową i zarazem ogólnopolską korporacją uczonych.
Dotychczas działalność PAN regulowała ustawa jeszcze z 1960 r. Wprawdzie pozwoliła ona na przeprowadzenie istotnych zmian w sposobie funkcjonowania tej instytucji, np. na zastosowanie elekcyjności wszystkich stanowisk kierowniczych, jednak okazało to się za mało, by sprostać obecnym potrzebom. Konieczność uchwalenia nowej ustawy o PAN jest więc powszechnie uznawana.
Rządowy jej projekt rozpatrzy Sejm na swym najbliższym posiedzeniu. PAN w dalszym ciągu będzie instytucją naukową stawiającą sobie za cel rozwój nauki i kultury polskiej. Autorzy projektowanych rozwiązań dowodzą, że zadanie to można najlepiej spełniać, łącząc funkcję korporacji uczonych z działalnością placowek naukowych PAN. Podają także argumenty uzasadniające potrzebę istnienia tej instytucji.
Koniecznością jest wyodrębnienie grupy placówek naukowych, w których prowadzi się szczególnie ważne dla rozwoju nauki i technologii prace badawcze. Środki na nie muszą płynąć z funduszów publicznych; nie można się spodziewać, by prywatni przedsiębiorcy byli gotowi wspomagać badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta