Petycja w projekcie nowej konstytu-
Petycja w projekcie nowej konstytu-
W okresie transformacji ustrojowej dokonywanej obecnie w Polsce wzrosło zainteresowanie różnymi aspektami realizacji praw i wolności jednostki. Dotyczy ono również prawa do występowania z petycjami, skargami i wnioskami. Prawo petycji jest jednym znajstarszych praw jednostki gwarantowanych w państwach demokratycznych. Stanowi zarazem najbardziej powszechną i najłatwiej dostępną formę dochodzenia przez jednostki i grupy osób praw i obrony interesów, nie tylko własnych, ale i innych lub interesu ogółu.
W państwach demokratycznych Zachodu XX w. zauważyć można spadek praktycznego znaczenia petycji i zmniejszenie się ich liczby, co wcale nie prowadzi do deprecjacji politycznej i prawnej roli tej instytucji. Wyrażone w niej poglądy jednostki pozwalają organom państwowym na zaznajomienie się z opiniami części społeczeństwa, a informacje uzyskane tą drogą mogą odegrać dużą rolę w procesie podejmowania decyzji. Poza tym petycje, jeżeli ich przedmiotem są sprawy natury politycznej, służą stymulowaniu politycznej aktywności oraz podnoszeniu stopnia takiej świadomości osób występujących z nimi, a dzięki nim można też przyciągać je do rządzenia państwem. Mają też duże znaczenie jako środek do dochodzenia pełnej realizacji wszystkich pozostałych, konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności. Nic więc dziwnego, że współczesne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta