Czy sędzia podlega tylko ustawie
Czy sędzia podlega tylko ustawie
Andrzej Zoll, prezes Trybunału Konstytucyjnego
Sędzia, który podlega wpływom władzy, staje się politycznym funkcjonariuszem reżimu, stanowiąc dla osób poddanych jego orzeczeniom bardzo poważne zagrożenie. W demokratycznym państwie prawnym, opartym na zasadzie podziału władzy, nie ma potrzeby dyskutować w ogóle nad niezawisłością sędziowską. Jest ona wartością pierwszoplanową, której należy strzec z największą uwagą. Do niezawisłego sędziego należy rozstrzyganie o ludzkich losach. Myślę, że każdy z sędziów świadom jest ogromu tej władzy i związanej z nią odpowiedzialności.
Aby niezawisłość nie doprowadziła do wynaturzenia władzy sędziowskiej, sędzia musi być związany ustawą. W konstytucjach państw demokratycznych (także państw starających się zachować pozory demokracji) zawarte są po temu odpowiednie gwarancje. Również obowiązujące jeszcze w Polsce przepisy konstytucyjne utrzymane w mocy przez małą konstytucję zawierają normę o takiej treści (art. 62) . Projekt konstytucji opracowany przez Komisję Konstytucyjną Zgromadzenia Narodowego nie wprowadza i wprowadzać nie może żadnych istotnych zmian.
Można więc zapytać, czy jest jakiekolwiek merytoryczne uzasadnienie do podejmowania tego tematu, czy można w ogóle wątpić w to, że sędziowie podlegają tylko ustawom. Podstawę do zajęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta