Wycofanie papierów wartościowych z obrotu publicznego
Wycofanie papierów wartościowych z obrotu publicznego
Każdy, kto stał się posiadaczem akcji w jednej spółce, reprezentującym ponad 33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, jest obowiązany przed wykonaniem jakichkolwiek uprawnień wynikających z prawa głosu ogłosić wezwanie do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę pozostałych akcji w tej spółce -- stanowi przepis art. 87 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych z 22 marca 1991 r. (Dz. U. nr 35, poz. 135 z późn. zm. ).
Przepis dotyczy nabycia akcji w każdej spółce publicznej, a więc takiej, której akcje są dopuszczone do publicznego obrotu zgodnie z art. 49 ustawy, niezależnie od tego, czy jej akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) .
Dla uniknięcia konieczności ogłaszania wezwania, o jakim mowa w art. 87 ustawy, akcje spółki publicznej, zwłaszcza notowanej na GPW, musiałyby być wycofane nie tylko z obrotu giełdowego, lecz także z obrotu publicznego w celu zmiany statusu spółki z publicznego na zwykły.
Wycofanie spółki z obrotu publicznego pociąga za sobą wycofanie akcji tej spółki z obrotu giełdowego.
Wprawdzie art. 87 ustawy mówi o spółce, a nie o spółce publicznej, lecz wykładnia całości przepisów rozdziału 7 ustawy nie nasuwa wątpliwości, że dotyczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta