Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejskie podejście do kary śmierci

18 listopada 1996 | Prawo | MA

Pouczający przykład

Europejskie podejście do kary śmierci

Marek Antoni Nowicki

W grudniu 1993 r. Pietro Venezia został oskarżony w stanie Floryda USA o zabójstwo urzędnika skarbowego. Kilka miesięcy później zatrzymała go policja we Włoszech. Prokurator z Florydy wystąpił do władz włoskich o ekstradycję. Według prawa stanowego zbrodnia zarzucona Veneziemu jest zagrożona dożywociem lub śmiercią.

Włoski minister sprawiedliwości zwrócił się do władz amerykańskich o podjęcie zobowiązania, iż w razie orzeczenia kary śmierci nie będzie ona wykonana, zgodnie z postanowieniami dwustronnego traktatu o ekstradycji (art. IX: "Jeśli za przestępstwo objęte wnioskiem grozi w państwie, który z nim występuje, kara śmierci, a w państwie-adresacie takiej kary nie ma, to drugie odmówi ekstradycji, chyba że państwo-wnioskodawca zobowiąże się przez udzielenie gwarancji uznanych za wystarczające przez państwo-adresata, że kara śmierci nie zostanie ani...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 915

Spis treści
Zamów abonament