Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

System finansowy a przestępczość

18 listopada 1996 | Prawo | BZ

W nowej Rosji dokonano już 150 udanych zamachów na bankowców

System finansowy a przestępczość

Bogusław Zając

Na bezpośrednie bądź pośrednie ataki ze strony porozumień przestępczych, na fałszerstwa, grabieże i wyłudzenia najbardziej narażone są banki i inne instytucje obrotu pieniężnego.

Po upadku ZSRR zakładano, gdzie tylko było można, banki komercyjne. Większość z nich zawaliła się z trzaskiem. Obecnie w samej Moskwie zarejestrowanych jest 810 banków i nieco ponad 400 filii, a oprócz nich jeszcze 400 funduszy emerytalnych, 700 kompanii inwestycyjnych i 960 towarzystw ubezpieczeniowych. Notuje się przy tym przyrost kwot wierzytelności nieodzyskiwalnych i kredytów przeterminowanych, w wielu bankach ich sumy przekraczają 50 proc. wartości udzielonych pożyczek.

Drapieżny, młody kapitalizm rosyjski nie zapomina o swych współczesnych korzeniach socjalnych, tkwiących zwłaszcza w warstwie zatwardziałych kryminalistów, produktu "łagieriej, zony i tiurmy", których główną zasadą, według A. Sołżenicyna, jest : "zdechnij ty dzisiaj po to, bym ja dopiero jutro". Dlatego też o ile w początkach istnienia nowej Federacji Rosyjskiej bankowiec mógł swobodnie pojawić się w miejscu publicznym, o tyle obecnie wyżsi funkcjonariusze bankowi całodobowo korzystają z wynajętej, dobrze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 915

Spis treści
Zamów abonament