Skąd na to wziąć pieniądze
Reformy systemów emerytalnych
Skąd na to wziąć pieniądze
Krzysztof Ostaszewski
Niemal wszystkie kraje świata, a Polska szczególnie, borykają się z problemem ubezpieczeń społecznych -- i będą się jeszcze borykać przez co najmniej kilka dziesięcioleci, jeśli nie przeprowadzą racjonalnej reformy. Nagromadzone zobowiązania tych systemów są tak duże, że budżet państwa ma olbrzymie problemy z zebraniem odpowiednich środków na wypłaty.
Na konferencji na temat ubezpieczeń społecznych zorganizowanej pod koniec września 1996 roku przez Fundację Bowlesa na Uniwersytecie Stanowym w Atlancie jeden z czołowych amerykańskich aktuariuszy policzył, że jeśli sprawdzi się pesymistyczna prognoza na najbliższe 75 lat, to cały majątek Stanów Zjednoczonych nie wystarczy, by spłacić zobowiązania amerykańskiego systemu ubezpieczeń społecznych (Social Security + Medicare) . Z drugiej strony, nacisk na budżet powoduje, że rząd za wszelką cenę stara się ograniczyć wydatki, co odbija się na losie emerytów i powoduje tak irracjonalne posunięcia jak zabieranie emerytur osobom podejmującym pracę (choć w Stanach Zjednoczonych ta zasada jest eliminowana) czy żenujące wręcz machinacje w celu opóźnienia waloryzacji emerytur.
Naturalnym rozwiązaniem byłby powrót do normalności -- niech każdy obywatel oszczędza na emeryturę i lokuje te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta