Nie rozwiązane problemy
Ubezpieczenie społeczne rolników
Nie rozwiązane problemy
W znowelizowanej 12 września 1996 r. ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. nr 124, poz. 585) zmodyfikowany art. 10 ust. 1 pkt 2 zalicza do osób najbliższych rolnikowi jego współmałżonka. Zmiana jest konsekwencją przyjęcia przez Sejm orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 23 lutego 1993 r. , który stwierdził, że dotychczasowa treść art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy jest niezgodna z art. 1 i art. 67 ust. 2 konstytucji. Do tej pory ustawa nie uwzględniała małżonka wśród osób najbliższych ubezpieczonemu rolnikowi, którym przysługiwało jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej. Mam poważne wątpliwości, czy przyjęcie przez Sejm orzeczenia TK było zasadne.
To, że ustawa przyznaje prawo do świadczeń powypadkowych nie ubezpieczonym członkom rodziny rolnika, jest usankcjonowaniem rodzinnego charakteru indywidualnego gospodarstwa. Prowadzone jest ono bowiem przez osoby ubezpieczone, czyli właścicieli, ale opiera się na pracy stałej i dorywczej całej rodziny -- dziadków (wstępnych) , dzieci (zstępnych) , rodzeństwa.
Prawo dla całej najbliższej rodziny rolnika do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie zapewniła już poprzednia ustawa z 1982 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta