Polski model rozwoju
Na początku transformacji Polska rozwijała się dzięki niespotykanej erupcji polskiej przedsiębiorczości w duchu ustawy Wilczka.
Symbolem rozwoju był praski Stadion X-lecia zamieniony w największy bazar Europy. W praktyce oznaczało to specjalizację Polski w wytwarzaniu nisko przetworzonych towarów i w handlu, realizowanym przez setki tysięcy małych firm. Potem stopniowo, za sprawą wdrażania wielu nowych regulacji, następowała eliminacja przedsiębiorczości: świadczy o tym pierwsze miejsce Polski na liście najbardziej przeregulowanych gospodarek OECD. Jednocześnie nad Wisłę zaczęły napływać inwestycje zagraniczne, a rozwój w coraz większym stopniu polegał na pracy Polaków w przedsiębiorstwach tworzonych lub przejmowanych przez koncerny zagraniczne.
Nasze atuty? Polska dysponowała tanią i dosyć dobrze wykształconą siłą roboczą i położona była blisko Europy Zachodniej. Kiedy po mniej więcej dziesięciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta