Kasa do kontemplacji
Banknoty od zawsze stanowiły pole do popisu dla stalorytników. Kto by pomyślał, że staną się wyzwaniem i inspiracją dla innych artystów?
Są tacy, dla których najpiękniejszym na świecie widokiem jest obrazek na walucie wymiennej, z cyfrą i dużą ilością zer. Uwzględniając te upodobania, a także aktywność ruchu Oburzonych i globalną zapaść ekonomiczną, dziennik „Guardian" wystosował kilka miesięcy temu zaproszenie do pisarzy i artystów, żeby zaprojektowali własne banknoty oddające aktualny stan światowych finansów. Efekty dają do myślenia.
Tracey Emin ograniczyła się do pustego blankietu z odręcznym tekstem „Nie będzie pieniędzy". Margaret Atwood zaproponowała banknot (nadpalony) z własną podobizną, o nominale 1 paybuck z nadrukowanym tytułem jej książki (według której niedawno nakręcono film) „Paybuck: dług i ciemna strona bogactwa". Pisarka-kontestatorka Naomi Klein wycięła pośrodku biletu płatniczego... dziurę okoloną wyjaśnieniem, że to „Hole Earth Note" i buntowniczym tekstem w duchu ruchu Occupy. A skoro o tym ruchu mowa, to i jego aktywiści ogłosili konkurs na „walutę protestu". Wygrał pieniądz-pastisz projektu Stephena Barnwella: wydany przez The Occupied States of America papier z napisem „no dollars" i z rysunkiem grubego bankiera w XIX-wiecznym stroju zgarniającego garściami zielone. Aluzja do współczesnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta